נגישות אפליקציה - מה נדרש מבחינה חוקית

נכתב על ידי 
דרג מאמר זה
(0 הצבעות)

בהתאם לחוק שוויון זכויות עבור אנשים בעלי מוגבלויות, ומתוך מטרה לאפשר להם להשתלב בחברה, נחקקו תקנות נגישות הנוגעות לקשת רחבה של תחומי חיים, לרבות ערוצי תקשורת שונים. לאחרונה הצטרפו לערוצי התקשרות המונגשים גם נושאים הקשורים לאפליקציות שמספקות מידע או שירותים לציבור. אפליקציות אלו נדרשות לעמוד  בתקנות החדשות בהתאם לתקן הנגישות הישראלי,  ומי שלא יעמוד בהן עלול למצוא את עצמו חייב בקנסות של עשרות אלפי שקלים. אם הינכם מעוניינים במידע נוסף על התחום פנו אלינו למשרדו עו"ד יריב קדם, המתמחה בענייני טכנולוגיה, אפליקציות ודיני אינטרנט.

חוק הנגישות באפליקציות

מהי אפליקציה נגישה

אפליקציה נגישה היא כזו שמתאימה לצרכי אנשים בעלי מוגבלויות, הלוקים בבעיות ראייה, שמיעה או הנעה מוטורית של הידיים. האפליקציה תכלול כותרות וקישורים ברורים ומודגשים, ותוכנה שקוראת מסך ומאפשרת לתפעל את האפליקציה ללא עכבר, על ידי שימוש במספר מקשי מקלדת בודדים.

חוק נגישות אפליקציות

לפני שנה נכנס לתוקפו חוק נגישות לאפליקציות ואתרים, המחייב להתאימם לדרישות תקן הישראלי שמבוסס על התקנות הבינלאומיות של W3C. האפליקציות שמחויבות בהתאמות נגישות, הן אלו שעוסקות במתן שירותים לציבור כמו מכירת כרטיסים לסרטי קולנוע או הופעות. נגישותם של אפליקציות ואתרים מחולקת למספר רמות, החל בהנגשה מלאה ברמה הגבוהה ביותר, ועד להנגשה חלקית. יש לציין כי התקנות הללו מחייבות הנגשת אתרים חדשים, וכן התאמת אתרים קיימים בפרק זמן שלא יעלה על 3 שנים.

אילו אפליקציות מחויבות בנגישות

החוק בישראל קובע כי כל אפליקציה הנותנת מידע או שירות לציבור חייבת בהנגשה. רמות ההנגשה הגבוהות ביותר מחייבות אפליקציות עבור רשויות ציבוריות, בעוד שאפליקציות המשמשות את מי שאינו נחשב לרשות ציבורית נדרשות לרמה נמוכה יותר. כמו כן, בעלי אפליקציות שיוכיחו כי נטל הנגשת האפליקציה הינו גבוהה מדי עבורם, יידרשו רק בהנגשה חלקית.

תקנות הנגשת האפליקציה שחלות עליכם

על מנת לדעת מהי רמת ההנגשה המחייבת אתכם בחוק, ואם מגיעות לכם הקלות בגין מגבלות טכנולוגיות או כלכליות, מומלץ לפנות למשרדנו האמון על משמעות תקנות ההנגשה ואפשרויות פירושן. אנו גם נסייע לכם בהליך הנדרש לצורך קבלת פטור לביצוע התאמות, שבלעדיו אתם עלולים למצוא את עצמכם מול תביעה פלילית וקנסות כבדים.

AddThis Social Bookmark Button
יריב קדם

משרד עו"ד יריב קדם מספק שירותי ייעוץ, ליווי וייצוג משפטי בישראל ובחו"ל בעניינים הקשורים לטכנולוגיה, אפליקציות וקניין רוחני ליזמים המקימים סטארט-אפ לאפליקציה, טכנולגיה או פעילות תעשייתית בישראל או בחו"ל, ניהול תיקי פטנטים וקניין רוחני לחברות טכנולוגיות ותעשייתיות בינוניות וגדולות, וייצוגם בבתי משפט בתחום הקניין הרוחני וייעוץ קניין רוחני וייצוג בבתי משפט בתחום הקניין הרוחני לחברות גדולות.

אתר: www.kedem-law.co.il
הירשמו לקבלת חדשות, הטבות וטיפים בעולם היזמות. אנחנו מבטיחים לא להספים אתכם, ולא להעביר את כתובת המייל שלכם לצד שלישי

עקבו אחרינו ברשת

  • וילנסר בפייסבוק
  • וילנסר בלינקדאין
  • וילנסר בגוגל+
  • RSS feed

האמור באתר וילנסר אינו מהווה חו"ד משפטית והשימוש באתר אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו. המידע באתר זה הינו כללי בלבד ואין להסתמך עליו.
השימוש באתר הינו בכפוף לתנאים המופיעים בתנאי השימוש באתר