החל מאוקטובר הקרוב - יחויב כל אתר בישראל להיות מונגש

נכתב על ידי 
דרג מאמר זה
(0 הצבעות)

מה המשמעות ואיך עושים זה את נכון?

נסו לעצום את עינכם ולכתוב מייל לחבר או קולגה, האם קרה כי צפיתם בסרט וידאו ללא סאונד, לנסות ולהושיט יד שאינה מתפקדת. בישראל חיים מעל למיליון אנשים בעלי מוגבלויות, לא כולל קשישים הכוללים: לקות ראייה, שמיעה, קשיים קוגנטיבים, פיזיים,נפשיים ועוד.

המודעות לחשיבות של הנגישות בחיי היום יום הולכת וגוברת, דבר שבא לידי ביטוי בהתקנת דרכי גישה נוחות יותר לכיסאות גלגלים, שמירה על זמינות חניית הנכים למי שזקוק לכך, הרחבת פתחי הכניסה למוסדות פרטיים וציבוריים ועוד.

העידן הטכנולוגי הביא עמו צורך לנגישות גם ברחבי האינטרנט והרשתות החברתיות, דבר שיושם בשנים האחרונות במדינות רבות ברחבי העולם וגם בישראל.

למי מיועדת הנגשת האתר ומה היא כוללת?

החל מאוקטובר 2106 ובהתאם לתקנות נגישות השירות שנקבעו ע"י נציבות שוויון זכויות במשרד המשפטים, חייב כל אתר אינטרנט חדש שיעלה להיות נגיש לבעלי מוגבלות.שלט של בעלי מוגבלויות - הנגשת אתר האינטרנט ללקויי ראייה

התקן הישראל( ת"י 556) המפורסם באתר של מכון התקנים ומבוסס על התקן הבינלאומי נקבע עוד קודם לכן, ועל בסיסו נבנה החוק.

המטרה של החוק החדש, לאפשר לאנשים עם מוגבלויות לגלוש בקלות, תוך שיפור חווית הגלישה בהתאם למוגבלות הסובייקטיבית שלהם: גולשים עם מוגבלות ראייה, מוגבלות שמיעה, מוגבלות פיזית, שכלית, נפשית ועוד.

עיוור לא יכול להשתמש במקלדת רגילה או לקרוא את הכתוב על המסך,להתרשם מיופיין של התמונות. חרש, לא ייהנה מהמוזיקה המלווה את הסרטון או ישמע את ההנחיות או העלילה המלווה אותו. אדם המוגבל בתנועה בידיו,התקשה להקליד ויתעייף במהרה.

מהו אתר נגיש?

מדובר על אתר בו יוכל לגלוש כל אדם, גם אם מוגבל בדרך זו או אחרת. הנגשת אתר האינטרנט הנה אחראיות חברתית של כל אחד ואחת מאיתנו ובמקביל יכולה להגדיל את כמות הגולשים.

הנגשת האתר תיעשה באמצעות שימוש בטכנולוגיות המאפשרות ניווט קל יותר והתמצאות טובה יותר באתר כגון: מסך ברייל לעיוורים, כותרות בגדול מסוים, עיצוב האתר והכפתורים: ניגודיות בצבעים במטרה לאפשר ויזואליה טובה יותר, שילוב כתוביות בסרטי אודיו ווידאו, התקנת תוכנות המאפשרות שמע בהתאם לטקסט הכתוב תמונות שילוו בטקסטים המגבים את המתואר בה ועוד.

לאתר יצורף אייקון עם לוגו מיוחד המעיד על היותו נגיש לבעלי מוגבלויות ,ותפורסם הצהרת נגישות.

כבעל אתר - מה עלי לעשות?

כבעל אתר, חלה עליך חובה לקיים בדיקת נגישות של האתר אותו אתה מנהל ולהפוך אותו לנגיש בהתאם ללוח הזמנים המפורסם ובהתאם למצבו של האתר - פעיל, חדש, משודרג וכדומה וזאת עד ליום כניסת התקנות לתוקף - 25.10.16 , כולל עמודים חדשים או קטגוריות נוספות.

יש לוודא כי כל בעלי המקצוע העובדים על האתר מודעים ומחייבים לתהליך, דבר שרצוי ויהיה מעוגן בחוזה שנחתם מול כל אחד.

מי זכאי לקבל פטור

רמות הנגישות של כל אתר ינועו בין A לAAA - לפי דרגת חומרה.
אתרים ציבוריים יהיו מחויבים לדרגת AA לפחות, לעומת בעלי אתרים פרטיים היכולים גם לקבל פטור מהנגשה, במידה ואכן עומדים בסטנדרטים שנקבעו מראש.
במידה וביצוע הנחיה עלול להפוך לנטל כלכלי משמעותי וכבד, במיוחד כאשר מדובר על בעלי עסקים קטנים ובינוניים, (הכנסה ממוצעת הפחותה מ500,000 ש"ח בשלוש שנים שקדמו ליום הגשת הבקשה) ניתן לקבל התאמות נגישות ברמה A. (ולא AA) או פטור כולל. רשויות ציבוריות אינן זכאיות לקבלת פטור כלל.

מקלדת עם כפתור אנטר שעליו אייקון של כסא גלגלים - חשיבות ההנגשה של אתרי האינטרנט

מה אומר החוק?

לקבלת מידע על כל הנחיות להנגשת אתר אינטרנט מוזמנים להיכנס ללינק - https://www.nevo.co.il/law_html/Law01/500_865.htm

כיצד להגיש את האתר שלך? להלן אבני דרך מרכזיות כדי שהיה מוכן בזמן

אתר נגיש נראה כמעט כמו אתר רגיל לגולשים ללא מוגבלויות, ובעל ערך עצום לניווט על ידי אנשים עם מוגבלויות, בהתאם לצרוך האישי שלהם. במידה ואתה עומדים להקים אתר חדש - וודאו עם הפתח/מתכנת/מעצב כי האתר עומד בדרישות הנגישות בכל הפרמטרים, דבר שחשוב שיהיה מעוגן בחוזה עם כל איש מקצוע.

ומה עם אתר קיים וכיצד ניתן לבדוק האם אתר מסוים נגיש או לא?

קיימים מספר גורמים שיעזרו לכם להנגיש את האתר:

  • מומחי הגישות - חברות מקצועיות העוסקות בתחום
  • מפתחים, מתכנתים או מעצבים המכירים את הנושא
  • רוצה לעשות זאת בעצמך? קיימים כלים אוטומטיים שיאפשרו לך לבדוק האם האתר נגיש, מידע אותו נמצא למצוא באתר ה'איגוד האינטרנט הישראלי' http://bit.ly/2cau8ah או בחיפוש ברשת אחר תוכנות ואתרים מותאמים כגון: http://wave.webaim.org/ http://achecker.ca/checker/index.php http://bit.ly/2bMCvud

לאחר הנגשת האתר חשוב לבדוק שהוא אכן עומד בכל הפרמטרים וסאת באמצעות חברות מקצועיות או על ידי טופס בדיקה לאתרי אינטרנט אותו ניתן להוריד מאתר משרד המשפטים.
חשוב להוריד את תו התקן ולוודא באופן תדיר, כי כל העדכונים בנושא יושמו באתר ולאורך זמן.

כאשר אתם רואים אדם בעל מוגבלות בסביבתכם או ברחוב תגישו לו עזרה, זוהי אפשרות נוספת שלכם לתת יד.

לקבלת סיוע ומידע נוסף מומלץ לפנות ל' עמותת נגישות ישראל ' http://www.aisrael.org/ 

AddThis Social Bookmark Button
הירשמו לקבלת חדשות, הטבות וטיפים בעולם היזמות. אנחנו מבטיחים לא להספים אתכם, ולא להעביר את כתובת המייל שלכם לצד שלישי

עקבו אחרינו ברשת

  • וילנסר בפייסבוק
  • וילנסר בלינקדאין
  • וילנסר בגוגל+
  • RSS feed

האמור באתר וילנסר אינו מהווה חו"ד משפטית והשימוש באתר אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו. המידע באתר זה הינו כללי בלבד ואין להסתמך עליו.
השימוש באתר הינו בכפוף לתנאים המופיעים בתנאי השימוש באתר