יצירת זהות ארגונית בקרב עובד פרילנס -האם הכרחי ואפשרי?

נכתב על ידי 
דרג מאמר זה
(1 הצבעה)

דמיינו שאתם מתבקשים לכתוב על נושא מסוים עמוד אחד. כיצד תנהגו כאשר את אותה משימה תקבלו מדמות מוכרת ממנה תקבלו גם קפה ומאפה וחיוך רחב לפני תחילת הפעילות.

freelancer-in-coffee-shop

המוטיבציה לפעול ולמלא משימות ופרויקטים שעלינו לבצע, מבוססים על מידת העניין שלנו בנושא וגם על האופן בו הוא מוגש לנו והמסגרת בה אנו פועלים.

עובדי פרילנס עוסקים בדרך כלל בפרויקטים המוגבלים בזמן, ללא קשר ישיר לארגון עבורו הם פועלים או זיקה ישירה לעובדים בו מרמת המנהל ועד לרמת העובד הזוטר.

האתגרים המרכזיים בשילוב פרילנסר

מהם האתגרים המרכזיים העומדים בפני בעל החברה או המעסיק - המעוניינים לשלב עובדי פרילנס וכיצד מתמודדים עם הנושא בצורה שתטיב עם שני הצדדים?

 הקדמה והחדשנות האופייניות לעידן הטכנולוגי הביאו עמן דור חדש של עובדים המשויכים לשתי קטגוריות מרכזיות - שכירים ועצמאיים.

היותו של עובד שכיר מקנה לו מעמד מקצועי וחברתי בארגון בו הוא עובד, זכויות סוציאליות ולעיתים גם אופק לקידום. עבודה עם עובד פרילנס מאפשרת למעביד מרחב תמרון על פי פרויקטים אותם הוא מנהל ויחד עם זאת, עלולה ליצור אתגרים הנובעים מהמורכבות של העובד החדש שמחויב לפרויקט ולא לארגון.

זהות ארגונית נובעת מהקשר בין העובד לארגון בו הוא פועל ומגדירה את הארגון כחלק מהזהות האישית והמקצועית של העובד. חשוב לגבש זהות ברורה ואיתנה המאפשרת גמישות באורח חיים דינאמי ובמסגרת המרחב הארגוני. אנשים שונים יכולים לפרש בצורה שונה את מידת ההזדהות שלהם עם הארגון ובהתאם לכך היחס שלהם למקום בו הם עובדים, לתפקידם ולמערכות היחסים השונות.

עובד שכיר יהיה חלק בלתי נפרד מהתרבות הארגונית - מבנה הארגון, מערכות היחסים בינו לבין הממונים, לקולגות ולכפופים לו במידה וישנם, צורת הניהול ועד לחלוקת המשרד והאירועים המתקיימים בו.

פרילנס, מעצם היותו עובד עצמאי המעניק שירותים לארגון או חברה ומתוגמל על פי פרויקט או שעה עלול להיות מנותק מהתרבות הארגונית, ערכיה של החברה וכלל הפעילות המקצועית והחברתית המתרחשות במסגרתה.

האם מצב זה עלול להשפיע על תפוקתו ומקצועיותו של העובד? כיצד והאם ניתן לגבש זהות ארגונית בקרב עובד פרילנס?

ישנם פרילנסרים אשר יעניקו מוצר מוגמר נפלא מעצם הבחירה שלהם בעבודה עצמאית מול גורמים שונים. לאחרים לא יזיקו תמריצים שיכולים לפתוח דלת לפועלה של החברה ואופייה.

להלן מגוון טיפים כיצד ליצור תחושה של שייכות בקרב עובד פרילנס ולו במעט . . .

- יצירת הכרות עם הארגון והעובדים בו - לעיתים נראה כי כל הדרוש לעובד פרינלס לעבוד הנו מידע על הפרויקט והתוצאה הרצויה. הכרות עם הארגון, ההיסטוריה שלו, החזון לפיו הוא פועל, שדרת המנהלים, העובדים הרלוונטיים לפרויקט ועוד - יכולים לעזור לפרילנס להכיר טוב יותר את החברה ובעקבות כך גם לגשת לעבודה בצורה טובה יותר ועם מוטיבציה להצלחה.

-  ברכות בחגים ובימי הולדת - כל אדם שכיר או פרילנס, יעריך ויזכור לטובה שיחת טלפון, מתנה יפה או הודעה כתובה הכוללת מילים חמות לכבוד אירוע מרגש או מיוחד.

- הזמנה לאירועי חברה או כנסים אליהם אתם הולכים - במידה ואתם עורכים אירוע לעובדי החברה שקלו להזמין גם את עובדי הפרילנס. במידה וקיבלתם מידע על כנס מקצועי מעניין הרלוונטי לאותו עובד, שלחו לו מייל בנושא שיבהיר לו שהוא נמצא בתודעה שלכם ושאתם מעריכים אותו מבחינה מקצועית.

- השתתפות בישיבות מקצועיות - ישנם מקרים בהם עובד הפרילנס יכול לתרום באופן משמעותי לישיבה העוסקת בפרויקט של הארגון, בו הוא משתתף. בצורה כזו תעשה הכרות בין כל העבים על הפרויקט, יעשה סיעור מוחות ותושג תחושת השייכות ותעלה רמת המוטיבציה.

הצבת יעדים ומטרות - הצגת אסטרטגיה כללית של החברה תוך הגדרת יעדי המשימה במסגרתה פועל עובד הפרילנס יעזרו לו להכיר טוב יותר את הארגון ומטרותיו וכך גם לבצע את המשימה בצורה טובה וממוקדת יותר

לסיכום

ההבדלים המהותיים בין שכיר לעובד פרילנס ימשיכו להיות חלק מהגדרת התפקיד של כל אחד על כל המשתמע מכך. יחד עם זאת, לעיתים חשוב ליצור זהות ארגונית - גם אם חלקית בקרב עובדי פרילנס שייגשו למשימה בצורה טובה יותר לאחר הכרות מעמיקה עם הארגון והעומדים בראשו.

AddThis Social Bookmark Button
הירשמו לקבלת חדשות, הטבות וטיפים בעולם היזמות. אנחנו מבטיחים לא להספים אתכם, ולא להעביר את כתובת המייל שלכם לצד שלישי

עקבו אחרינו ברשת

  • וילנסר בפייסבוק
  • וילנסר בלינקדאין
  • וילנסר בגוגל+
  • RSS feed

האמור באתר וילנסר אינו מהווה חו"ד משפטית והשימוש באתר אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו. המידע באתר זה הינו כללי בלבד ואין להסתמך עליו.
השימוש באתר הינו בכפוף לתנאים המופיעים בתנאי השימוש באתר