עבודה נכונה מול מקדם אתרים - איך לזהות מקצוען

נכתב על ידי 
דרג מאמר זה
(1 הצבעה)

רבים מבעלי האתרים בוחרים לחפש פרילנסרים מאשר לעבור עם חברות קידום גדולות. ההעדפה זו נובעת מכך שפרילנסר יכול לספק להם יחס הרבה יותר אישי וגם כי המחיר במקרים רבים הוא הרבה יותר נוח.

אז איך אפשר לדעת שמדובר במומחה ולא חאפר?

ראשית בקשו ממנו לפחות 3 דוגמאות לאתרים שהוא מקדם ואל תהססו לדבר על לקוחותיו. אל תבטחו בנתונים שהוא נותן לכם, אלא בדקו בעצמכם האם המיקומים שלהם בגוגל אמתיים. חשוב לא לשכוח לעשות זאת בדפדפן דרך גלישה בסתר כדי שהיסטורית החיפוש לא תשבש את התוצאות האמתיות. בדקו את האתרים עצמם נוחים לשימוש והאם הם הותאמו לקידום. דרך טובה לדעת אם האתר קודם כמו שצריך היא לבדוק האם יש מדור מאמרים או בלוג באתר. אתר שאין בו תוכן אשר מתעדכן על בסיס קבוע -  הוא אתר שלא מקודם בצורה טובה.

עבודה עם מומחה SEO ולא חאפר

האם מקדם שמתחייב לתוצאות מהירות הוא בהכרח מקדם טוב?

בשום פנים ואופן לא. קידום אתרים הוא לא מוצר אלא שירות הנחשב להשקעה לטווח ארוך. לכן לא בהכרח כל מקדם שמתחייב לתוצאות מהירות הוא בהכרח מקדם טוב. המקדמים ההוגנים יאמרו לכם שהם לא מסוגלים להתחייב לתוצאות כי הדבר לא תלוי אך ורק בהם. זה תלוי ברמת התחרותיות בתחום, זה תלוי באתרים אחרים ובעוד גורמים.

בתחומים כמו צימרים והשכרת רכב, אין סיכוי להגיע לדף הראשון בטווח הקצר, זה יכול לקחת כמה שנים אם בכלל ולכן עדיף להתמקד בביטויי זנב ארוך. אם מקדם כלשהו אומר לכם שבתחום תחרותי הוא יצליח להגיע עם האתר שלכם תוך כמה שבועות לדף הראשון -  כאן צריכה להידלק נורת אזהרה. הוא עלול לקנות לכם המון קישורים מחו"ל, להביא את האתר לדף הראשון תוך כמה ימים ואז, כשבגוגל יעלה על העבודה השחורה הזאת, הם יענישו את האתר.

בקשו התחייבות על עבודה טובה והתנהלות שקופה מולכם ולא התחייבות לתוצאות מהירות.

איך אפשר לדעת שאתם מקבלים עבודה איכותית?

לפני שאתם בוחרים מקדם תשאלו אותו מהן שיטות הקידום שלו. התשובות שאתם צריכים לקבל בתחום ה SEO צריכות לכלול את הפרמטרים הבאים:

אופטימיזציה לאתר: הדבר הראשון שהמקדם צריך לעשות הוא לבדוק האם האתר מתאים לקידום ולשפרו במקרה הצורך מבחינת חווית משתמש, קוד, תוכן ושאר הגורמים. רצוי שהוא יפיק דו"ח אופטימיזציה עם הוראות למעצב ובונה האתר במקרה ובו יש צורך לבצע שינויים בתחומי התכנות והעיצוב.

בניית אתרי תמיכה: כל אתר צריך אתרי תמיכה מהם יש להפנות קישורים טובים מתוכן איכותי. אתרים אלו יכולים להיות בלוגים, אתרי תשתית הנמצאים ברשות המקדם, או אתרים שהוא בונה במיוחד ללקוח. אתרים אלו ידועים גם בשם אתרי לוויין.

כתיבת מאמרים: הדבר החשוב ביותר לקידומו של אתר הוא עדכון תוכן איכותי. אתר שלא מתעדכן ע"י המקדם או בעליו בתוכן קבוע  -  לא יכול להגיע לתוצאות הטובות ביותר. מהי תדירות עדכון התוכן הרצויה? הדעות עלולות להיות שונות בין מקדם למקדם. בכל מקרה, רצוי שהאתר יעודכן בתוכן איכותי לפחות פעמיים בשבוע.

חיבור לכלי גוגל: כל אתר חייב להיות מחובר לגוגל אנליטיקס וכלי מנהל האתרים. כמו כן רצוי שתהיה מפת אתר. כלי מנהל האתרים הינו חשוב מאוד לקידום ומעקב אחרי בעיות באתר. כמו כן הוא מהווה ערוץ קשר מול גוגל. במקרה ויש בעיה, למשל אם האתר נפרץ, הופנו אליו קישורים גרועים או שהוא הפר את המדיניות של גוגל בכל צורה אחרת, המקדם יקבל אזהרה על כך דרכו לפני מתן העונש. כך יהיה אפשר לתקן את הבעיות.

בניית קישורים איכותית: הדגש צריך להיות על כמות ולא על איכות. בשום פנים ואופן על תסכימו לקנות קישורים. זה נגד המדיניות של גוגל כך שבמוקדם או במאוחר האתר שלכם עלול להיענש. אם המקדם שלכם מקדם את האתר בעזרת קישורים מבלוגים בלבד -  סימן שמדובר בעבודה גרועה וזולה.

התחייבות על שמירת הקישורים לאחר תום העבודה

חשוב מאוד לעבוד עם חוזה מול מקדם האתרים. החוזים הם די סטנדרטים, אולם כדאי להכניס את סעיף שמחייב את המקדם שלא להסיר את הקישורים שהוא בנה לכם. זוהי שיטה ידועה של מקדמים לא הוגנים. כאשר לקוחות עוזבים אותם, ולא משנה מה הסיבה, הם נוהגים להוריד את כל הקישורים שהם בנו להם. כתוצאה מכך האתר עלול להתדרדר בצורה משמעותית.

מכיוון שאתם משלמים בריטיינר חודשי על העבודה, זה אומר ששילמתם בין היתר גם על בניית הקישורים. במידה והמקדם הוריד את הקישורים -  בקשו את כל הכסף על תקופת הקידום בחזרה.

בדיקת התנהלות מקדם האתרים

 במקרים רבים לקוחות לא מתעניינים בעבודת ה SEO. כל מה שחשוב להם הוא לראות את התוצאות ולא משנה באיזה דרך זה קורה. בדקו את העבודה. בדקו את איכות המאמרים שאתם מקבלים. התוכן חייב להיות איכותי ורלוונטי לאתר שלכם. בדקו שמילות המפתח מופיעות בו בריכוז בריא. אם כל מילה שלישת היא מילת מפתח -  מדובר בתוכן גרוע. איך כל סיבה שמילת מפתח תחזור על עצמה יותר מ 3 פעמים במאמר. שילוב יותר מידי מילות מפתח באתר זוהי עוד דרך להגיע מהר למקום טוב ובאותה מהירות גם ליפול ולהיענש ע"י גוגל.
בדקו שמקדם האתרים בונה קישורים כפי שסיכמתם מולו. למשל אם החלטתם שמהאתר שלכם לא יצאו קישורים למתחרים -  בדקו שהוא עומד במילה שלו. בדקו שאתם מקבלים קישורים איכותיים בתמורה ולא קישורים מסתם אתרים חסרי תועלת. כאמור, במקרה זה האיכות חשובה ולא הכמות.

בקיאות המקדם בתחום הקידום והיכולת לבצע התאמות לשינויים בגוגלכך תזהו את מקד האתרים המקצועי ותעקבו אחר עבודתו

גוגל מבצעים שינויים מידיי פעם באלגוריתמים בגוגל ולכן כל מקדמי האתרים צריכים להיות עם האצבע על הדופק. כל מקדם חייב תמיד ללמוד עוד ועוד בתחום הקידום מכיוון שהוא מאוד דינמי. חשוב לבדוק שהמקדם שאתם בוחרים עבר הכשרה מתאימה או שהוא מבין את התחום לעומק ושולט במושגיו. במידה והאתר שלכם עף יום בהיר אחד מגוגל, או התדרדר באופן משמעותי, זה לא בהכרח יכולה להיות אשמתו, אולם עליו להיות הראשון שמודיע לכם על כך. עליו לחפש את הגורם לבעיה ולהחזיר את האתר למקומו הקודם. במקרים רבים זה מצריך שינוי עבודת הקידום וזה יכול להיות קשור להיסטרית הקידום שלכם.

דוחות עבודה

התעקשו להכניס לחוזה סעיף ובו תקבלו בתחילת כל חודש או עם העברת התשלום דו"ח עבודה על האתר. הוא צריך לכלול פירוט של כל העבודה שנעשתה על האתר שלכם באותו החודש. רשימה מסודרת של כל מילות המפתח המקודמת ומיקומן, כמה מאמרים עודכנו באתר ובבלוגים, כמה קישורים הוחלפו (מאיזה אתרים הם נכנסו ולאיזה אתרים הם הופנו).

התעקשו על דו"ח אנליטיקס מפורט. הוא צריך לכלול לא רק כמה אנשים נכנסו לאתר באותו חודש אלא גם השוואה ביחס לחודש הקודם על מנת שתוכלו לראות את העלייה או הירידה בנתונים. נתונים חשובים נוספים: אחוז נטישה, מקורות מהם הגולשים הגיעו ועוד. יש מקדמים שיציגו רק את הנתונים החיוביים, על מנת שלא תראו את הבעיות לכן חשוב להתעקש על דו"ח כמה שיותר מפורט. במקום דו"ח יש מקדמים שידווחו לכם על כל פעולה שהם עושים במייל או יסברו לכם הכל בפגישה חודשית. שיטות אלה גם הן טובות בתנאי שאתם מקבלים את כל המידע על העבודה. 

 

AddThis Social Bookmark Button
נתן ליכטר

הכותב הוא מומחה קידום אתרים, בוגר תואר ראשון בתקשורת (מכללת ספיר) וקורס SEO במכללת Ness.
צרו איתי קשר בכתובת -  Lichter.Nathan@gmail.com

הירשמו לקבלת חדשות, הטבות וטיפים בעולם היזמות. אנחנו מבטיחים לא להספים אתכם, ולא להעביר את כתובת המייל שלכם לצד שלישי

עקבו אחרינו ברשת

  • וילנסר בפייסבוק
  • וילנסר בלינקדאין
  • וילנסר בגוגל+
  • RSS feed

האמור באתר וילנסר אינו מהווה חו"ד משפטית והשימוש באתר אינו מהווה ייעוץ משפטי או תחליף לו. המידע באתר זה הינו כללי בלבד ואין להסתמך עליו.
השימוש באתר הינו בכפוף לתנאים המופיעים בתנאי השימוש באתר